جمعه , ۲۸ مهر ۱۳۹۶
آخرین خبرها
نماینده تربت حیدریه,مه ولات وزاوه: توسعه روستایی مورد غفلت قرار گرفته است

نماینده تربت حیدریه,مه ولات وزاوه: توسعه روستایی مورد غفلت قرار گرفته است

“مهدی تنجو”
نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از انقلاب اسلامی بسیاری از خدمات زیرساختی به نواحی روستایی داده شده اما آنچه که همچنان مورد غفلت واقع شده، مقوله توسعه روستایی است.

سعید باستانی، در جمع اعضای جدید شوراهای اسلامی شهرستان مه ولات اظهار کرد: توسعه روستایی به این مفهوم که شرایطی ایجاد شود که جوانان به عنوان بخش مولد در روستا مانده و کار کنند و از مهاجرت به شهر برای امرار معاش بی نیاز باشند.
وی با اشاره به اینکه دولت در حال ترمیم این شرایط است، افزود: دولت اجازه یافته با برداشت ۱.۵ میلیارد دلار از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای توسعه روستایی هزینه کند و شوراهای این دوره باید با شناسایی مزیت نسبی روستای خود و ارائه طرح های مناسب، به فرمانداری و بخشداری‌، در مسیر توسعه روستای خود تلاش کنند.
وی با انتقاد از سهل انگاری برخی اعضای شوراهای روستایی که نسبت به رفع مشکلات روستاهای خود بی اعتنا هستند گفت: بررسی مشکلات روستاهای منطقه مشخص کرد که ۷۵ درصد این مشکلات محصول ناهماهنگی و تنها ۲۰ درصد مشکلات بودجه ای است.
باستانی شورای پنجم را بالغ تر از ادوار پیشین دانست و گفت: چهار دوره از عمر شورای اسلامی گذشته و در هر دوره بلوغی را تجربه کرده ایم و در این ۱۶ سال که به یک بلوغ نسبی رسیده ایم جایگاه شورا نیز مشخص تر شده و مردم هم افراد را با شناخت بهتری برگزیده اند.
وی افزود: هر شورا با شورای قبلی متفاوت است و دولت‌ها و حاکمیت نیز بر اساس پیشرفت مملکت در هر بازه زمانی دستورالعمل و خط ‌مشی‌های جدیدی دارند بنا بر این اگر یک شورا، دهیار، شهردار، فرماندار و یا نماینده مجلس مانند سال های قبل کار کند یقینا به نتیجه ای نخواهد رسید.
این نماینده مجلس گفت: بنا به قانون، اعضای شورا وظایفی دارند که عمده آن پر کردن فاصله بین مردم و مسئولان است و این رسالتی خطیر و تعیین کننده است.
فرماندارمه ولات نیز گفت: فلسفه وجودی شوراها تلاش برای پیشرفت سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و آموزشی و امور رفاهی است و بر این اساس شورا نباید به باشگاهی سیاسی برای اصولگرایان و یا اصلاح طلبان تبدیل شود.
مسعود رنجبر از اعضای شوراهای شهری و روستایی این شهرستان خواست شهرداران و دهیارانی انتخاب کنند که با دیگر دستگاه ها هماهنگی و همکاری داشته باشند و با پرهیز از اقدامات جزیره ای، مصوبات شورا را در حد امکانات شهرداری و دهیاری اجرا کنند.
وی گفت :شورا ها موظفند مصوبات تصویب شده رااز شهردار و دهیار بازخواست کنند و شهردار ودهیاری انتخاب کند که باخانواده اش در شهر و روستا ساکن باشد لذا بیتوته شرط اصلی کار است و برای شهردار قانون صراحت دارد شهردار باید با خانواده اش بیتوته داشته باشد برای هیچ یک از مسئولین صراحت ندارد چرا که کار شهرداری و دهیاری شبانه روزی است و جزء مدیریت بحران است و بحران و حادثه خبر نمیکند وقتی شهرداری می خواهد رفت و آمد کند معلوم است کارها عقب می‌افتد.

عضو شورای اسلامی شهر فیض آباد با تأکید بر این‌که اگر کسی شب بخوابد و به فکر مسلمانی نباشد مسلمان نیست گفت :مسلمان کسی است که وجود اش برای جامعه مفید و ارزشمند باشد.
حجت الاسلام سید جابر هاشمی گفت:مافصل جدیدی را تجربه می‌کنیم آنهم در هفته دولت که خون بهای شهیدان رجایی و باهنر است بیایید عهد و پیمان ببندیم میثاق با شهیدان که سند های زنده در روستاها و شهرهای ما هستند تا در منطقه تحول ایجاد کنیم مدیرمسئول ماهنامه پیام مه ولات با اشاره به اینکه جمعیتی از دورویی , دروغ و نفاق به جایی نمی‌رسد گفت: قلبها و دلها را باز کنیم برای مردم ویکدیگر را بپذیریم
وی گفت :در همه جناح بندی های کشور که موسوم به چپ و راست است هر کس صادقانه و مخلصانه به امام و شهدا پایبند باشد انقلابی است و دست همه افرادی که به مردم خدمت می کنند با هر جناحی را می بوسیم و باید شهرستان را بسازیم و تحول ایجاد کنیم.
هاشمی افزود: ما در شهر بحران زده ای هستیم بدانیم در شهری زندگی می کنیم که ده سال قبل روزی پنجاه کامیون صادرات جو, گندم, زیره, هندوانه و خربزه داشتیم امروزه شهر ما محصولی شده است آن هم در بحرانی‌ترین شرایط قرار داریم
عضو شورای اسلامی شهر فیض آباد گفت: ما باید انسان های صدیق باصفا و واسطه ای مردمان مان باشیم با دولتی‌ها و ارتباط وتعامل را با فرماندار و امام جمعه و دست اندرکاران نزدیک کنیم و با همکاری یکدیگر تحول را در شهرمان ایجاد کنیم .
وی گفت :ما باید از مسئولین بخواهیم و همکاری کنیم در همه زمینه‌ها با این شرایط که در شهرمان وجود دارد مسئولیت سنگینی بر دوش داریم مسئولیتی که اگر کوتاه بیاییم بالاترین ستم به مردم کرده ایم چون ماه با رای مردم آمدیم و حرف ما برای مردم است

فیض آباد، مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری مه ولات در ۲۰۷ کیلومتری مشهد قرار دارد.IMG_20170824_031110۷IMG_20170824_031124IMG_20170824_031113IMG_20170824_031128IMG_20170824_031132

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>