جمعه , ۲۸ مهر ۱۳۹۶
آخرین خبرها
سقط جنین، مهمترین علامت ابتلای گاو به بروسلوز

سقط جنین، مهمترین علامت ابتلای گاو به بروسلوز

“مهدی تنجو”
ریاست شبکه دامپزشکی مه ولات از واکسیناسیون بیش از ۹۰۰ رأس گاو و گوساله علیه بیماری بروسلوز در سال گذشته در این شهرستان خبر داد.
مهندس آذری گفت : بروسلوز یا تب مالت یا سقط جنین واگیر از جمله بیمارهای مشترک انسان و دام است که توسط باکتریهای خانواده بروسلا ایجاد می شود. میکروبهای خانواده بروسلا قادرند که اکثر موجودات زنده مثل انسان، گاو، گوسفند، بز، اسب، سگ و… را مبتلا کنند. از جمله سویه های مهم این باکتری می توان به بروسلا آبورتوس که گاو را بیمار می کند، بروسلا ملیتنسیس که باعث بیماری در گوسفند و بز ماده می شود، بروسلا اوویس که قوچها را بیمار می کند و بروسلا کنیس که باعث بیماری در سگ می شود اشاره کرد.
وی تغذیه مواد غذایی و آب آلوده به میکروب ، لیسیدن جنین سقط شده و یا جفت آلوده و ترشحات تناسلی آلوده گاوهای بیمار را از اصلی ترین راه های درگیری گاو به بیماری بروسلوز برشمرد.
آذری افزود : با توجه به اینکه بیماری بروسلوز یک بیماری خطرناک مشترک بین انسان و دام است اکثر کشورهای جهان سعی در ریشه کنی کامل این بیماری دارند و برای رسیدن به این هدف از روش «تست و کشتار» برای دامهای آلوده به بیماری و استفاده از واکسن برای پیشگیری از بیماری استفاده می کنند.
وی تشریح کرد : در همین راستا در سال گذشته تعداد ۹۹۷ رأس گاو و گوساله مورد واکسیناسیون قرار گرفتند که از این مقدار به تفکیک ۶۴۲ رأس گاو و ۳۵۵ رأس گوساله قرار دارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>