جمعه , ۲۸ مهر ۱۳۹۶
آخرین خبرها
تب مالت (بروسلوزیس)

تب مالت (بروسلوزیس)

یکی از مهترین بیماری های مشترک انسان ودام، با منشا باکتریایی است .
عامل ایجاد کننده بیماری گونه های مختلف باکتری بروسلا هستند که طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را تحت الشعاع قرار میدهند.
یکی از گونه های مهم این بیماری با شیوع جهانی، بروسلا ملیتنتیس است.
این بیماری همواره از دو بعد بهداشتی به جهت امکان ابتلای انسان به این بیماری و اقتصادی به جهت ایجاد سقط جنین، کاهش تولید شیر،عقیمی و نازایی در دام های مبتلا حائز اهمیت بوده است .
«بیماری در انسان»
باکتری تب مالت بیشترازحیواناتی نظیر گاو ، گوسفند ، بز و خوک آلوده به انسان انتقال می یابد.
احتمال درگیری از انسان به انسان آن بسیار ناچیز و در برخی منابع صفرعنوان می شود. اندام های هدف در این باکتری مغزاستخوان ، گره های لنفاوی ، کبد وطحال می باشد. مصرف شیر ، محصولات لبنی (کره ، پنیر، سرشیر) ومحصولات گوشتی حیوانات آلوده از راه های مهم ابتلا به بیماریست.
بعد از ورود عامل بیماری به بدن دوره نهفتگی (کمون) از ۵ تا ۶۰ روز متغیر است. دو شکل حاد و مزمن از بیماری دیده می شود و شیوع آن در مردان ۲۰ تا ۶۰ سال بالاتر است. کم خونی ، مشکلات معده ، سابقه جراحی معده به دلیل کاهش اسید معده ریسک ابتلا به بیماری را درهنگام مواجهه با میکروب افزایش میدهد. دامداران ، قصابان ، دامپزشکان و کشاورزان به دلیل شرایط کاری مرتبط با دام به عنوان افراد در معرض خطر بیشتر در این بیماری و بیماری های مشابه به شمار میروند.
علائم بیماری
فرم حاد تب متناوب (تب و لرز) ، هذیان ، تعریق ، خستگی ، درد هنگام ملامسه ستون فقرات ، سر درد ، بزرگ شدن گره های لنفاوی را میتوان برای این فرم برشمرد.
درکودکان تشخیص به دلیل علائم بالینی نا مشخص مشکل تراست. ممکن است دانه های جلدی به صورت تبخال و پورپورا در پوست مشاهده شود و درپایش از طریق تکنیک سونوگرافی طحال بزرگ می باشد.
فرم مزمن علائم به تدریج ظاهر شده که میتوان به خستگی ، درد عضلانی ، کمردرد ، یبوست ، کاهش وزن ، افسردگی و ندرتا ناتوانی جنسی اشاره داشت که در صورت بروز آبسه در اندام هایی مانند تخمدان ، کلیه ، مغز ، کبد و عدم مراقبت و درمان به موقع و نا کافی باعث معلولیت عضو درگیر و بروز مشکلات جبران ناپذیری می شود.

«دکتر حجت زارع فیض آبادی»
کارشناس شبکه دامپزشکی شهرستان مه ولات

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>